Specjaliści biją na alarm, że dzieci coraz rzadziej uprawiają sport i są znacznie mniej aktywne fizyczne niż kiedyś. Na szczęście istnieje wiele sposobów aby temu zaradzić. Poniżej kilka pomysłów jak przekonać dziecko do aktywności.
1. Wolny wybór
Podstawową rzeczą jest, aby dziecko zachęcić, a nie zmuszać do aktywności. Lepiej pokazać mnogość różnych dyscyplin sportowych, pozwolić wszystkiego spróbować i dopiero wtedy niech samo wybierze to, co najbardziej mu się podoba. Drogą donikąd jest zmuszanie np. córki do baletu, bo zostanie baletnicą jest naszym niespełnionym marzeniem. Takie zachowanie gwarantuje odwrotny skutek od założonego oraz zniechęcenie młodej osoby do sportu może nawet na resztę życia. Dziecko połknie przysłowiowego bakcyla jedynie wtedy, gdy trafi na to co lubi, więc jeśli córka zamiast baletu woli grać w piłkę nożną, trzeba jej na to pozwolić i kibicować w osiąganiu sukcesów.
2. Inspiruj dobrym przykładem
W głównej mierze dzieci uczą się przez obserwację, szczególnie swoich rodziców. Warto być zatem dla nich inspiracją i zachęcać do sportu poprzez swój własny, dobry przykład. Tata z zapałem jeżdżący na rowerze i startujący w amatorskich zawodach, z dużym prawdopodobieństwem bez problemu „zarazi” swoje dziecko. Wspólna pasja, a wraz z nią możliwość spędzenia z rodzicem wolnego czasu, jest dodatkowym motywatorem dla najmłodszych.
3. Połączenie świata wirtualnego z rzeczywistym
W czasach gdy dzieci spędzają więcej czasu grając w gry komputerowe, niż biegając po podwórku warto je zachęcić do aktywności również poprzez zabawy wirtualne. Istnieje szeroka gama różnych gier np. na konsole, w które żeby grać trzeba się ruszać. Wybór jest duży, np. zabawy taneczne, gdzie trzeba wykonywać takie same ruchy jak postać na ekranie, ale też gry sportowe, w których np. można grać w tenisa, używając kontrolera jak rakiety. Dziecko przyzwyczajone do wirtualnego świata nie zostanie z niego brutalnie wyrwane, ale nauczy się, że można w nim również aktywnie spędzać czas. Takie gry mogą rozbudzić u młodej osoby zainteresowanie danym sportem na tyle, by zechcieć spróbować go w rzeczywistości.
4. Dodatkowe motywatory
Najmłodsi bardziej zainteresują się sportem gdy zobaczą, że aktywność to nie tylko, krew, pot i łzy, ale coś znacznie więcej. Zarówno dobra zabawa, ale także pochwały, uznanie czy drobne nagrody to dodatkowe motywatory. Warto dziecku pokazywać, że oprócz czasochłonnych czy ciężkich fizycznie treningów są również cele i osiągnięcia, które może zdobyć. Zaczynając od pochwał słownych, po np. różne nowe, fajne gadżety do uprawiania danego sportu. Większą nagrodą za aktywność przez cały rok mogą być np. sportowe wakacje. Dziecko jadąc np. na obóz piłkarski, oprócz aktywnego spędzenia czasu, pozna też wiele nowych osób i zawrze nowe przyjaźnie. Jeżeli znamy swoje dziecko, to odpowiedni motywator nie powinien być dla nas problemem, a jedynie kwestią wyboru i możliwości.
5. Aktywne zabawy
Często zapominamy, że aktywność to nie tylko zajęcia sportowe, ale też zwykłe gry ruchowe. Warto zachęcać dzieci do wspólnej aktywnej zabawy np. w berka, gumę, szczura czy głupiego jasia. Dziecko biorąc udział w takich grach nie będzie przymuszone do uprawiania sportu, lecz porusza się poprzez dobrą zabawę. Takie wspólne gry wyjdą wszystkim na zdrowie i dodatkowo zacieśnią rodzinne więzi. Nie są one również wymagające sprzętowo i można je wykonywać praktycznie wszędzie. Dzieci zaznajomione z takimi zabawami, będą mogły potem w nie grać również w szkole.