Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w całej Europie. Liczba dzieci z nadwagą w ciągu ostatniej dekady wzrosła o 100 %. Przyczyną tego zjawiska jest brak aktywności fizycznej – liczne zwolnienia z WF-u, dostępność niezdrowych produktów na wyciagnięcie ręki czy też podawanie uczniom w szkole obiadów niejednokrotnie przekraczających normy żywieniowe dla dzieci i młodzieży.
Czym różni się nadwaga od otyłości?
Pojęcie nadwagi dotyczy stanu, w którym poziom tkanki tłuszczowej przekracza wartości uznawane za optymalne dla zdrowia. Nadwaga nie jest chorobą, a stanem, który można sklasyfikować jako „przedchorobowy” i może stopniowo prowadzić do wzrostu masy ciała. Natomiast otyłość jest klasyfikowana już jako choroba przewlekła, związana z patologicznym nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej. Według badań Fundacji V4 Sport 80% [1]nastolatków z nadwagą zostanie otyłymi w dorosłym życiu. Wśród głównych przyczyn nadwagi i otyłości wymienia się: utrwalony nieprawidłowy sposób żywienia, przekarmianie, nieregularność posiłków i podjadanie. Każde dziecko powinno poświęcić przynajmniej 60 minut dziennie na aktywność fizyczną. Niestety obecni nastolatkowie wybierają zamiast gry w piłkę, grę na konsoli czy oglądanie telewizji.
Czym skorupka za młodu…
Zjawisko przekarmiania może zaczynać się już w okresie niemowlęcym, kiedy dziecko dostaje jeść nie tylko wtedy, gdy jest głodne, ale także wtedy, gdy staje się ono antidotum na płacz. Starsze dzieci nagradzane są słodyczami za dobre zachowanie, wyniki w nauce, za wizytę u stomatologa, a nawet za zjedzenie całego obiadu. Często później efektem takich przyzwyczajeń w dorosłym życiu, gdy mają stres lub osiągną jakiś sukces, jest zajadanie lub nagradzanie się niezdrowymi przekąskami. Powinno ono zaspokajać potrzeby organizmu, a nie być formą nagrody, pocieszenia czy kary. Takie działania mogą prowadzić do wystąpienia zaburzeń odżywiania u dziecka. Ponadto, dzieci uczą się przede wszystkim przez obserwację. Widząc swoich rodziców, którzy żywią się w fast foodach, automatycznie wybierają to samo. Nic dziwnego, że potem przy oglądaniu filmów sięgną prędzej po paczkę chipsów niżeli po ogórka czy marchewkę.
Pocieszeniem może być fakt, że obecnie w szkołach prowadzone są programy promujące zdrowe żywienie i działania edukacyjne kształtujące prawidłowe nawyki żywieniowe wśród uczniów. Mają one na celu uświadomienie problemu i zatrzymanie niebezpiecznej tendencji tycia polskich dzieci. Jedną z takich inicjatyw podjął Benefit Systems tworząc wraz z fundacją v4Sport pilotażowy program – „Aktywne Szkoły MultiSport”. Celem pilotażowego projektu jest aktywizacja dzieci ze szkół podstawowych na obszarze Dolnego Śląska. Obecnie zaktywizowanych zostało 13 000 dzieci ze szkół podstawowych. Na początku i na końcu programu mierzona jest sprawność dzieci przy pomocy testu EuroFit+. Test przeprowadzony jest w formie gry fabularnej, z wykorzystaniem sprzętu profesjonalnego i Virtual Reality. Składa się z 9 stanowisk, w tym 5 analogowych i 4 digital. Sprawdzane są: równowaga, refleks, gibkość, wytrzymałość, siła mięśni i szybkość. Po 3 miesiącach w szkołach zostanie przeprowadzony taki sam test, który zweryfikuje poprawę kondycji wśród uczniów. Aby zmobilizować do aktywnego udziału w programie nauczycieli i dzieci, przewidziane są nagrody dla najlepszych szkół (sprzęt sportowy) i nauczycieli (Tablety iPad), które mają zostać rozdane podczas uroczystej gali. To co istotne, program aktywizuje także rodziców, którzy mają wpływ na powodzenie akcji, wprowadzając drobne zmiany w codziennym planie dnia swoich dzieci. Mowa tu np. o wyborze roweru lub spaceru zamiast podwózki samochodem, zamiany pączka na pełnoziarnistą przekąskę czy aktywnie spędzane weekendy.
Rodzice i nauczyciele otrzymali specjalnie przygotowane podręczniki dotyczące aktywności fizycznej, które mają pomóc w edukacji i zaangażowaniu całej szkoły do poprawienia sprawności i zwiększenia świadomości. Dodatkowo nauczyciele są wspierani przez ekspertów i doradców. By zachęcić dzieci do gotowania i zdrowego żywienia przygotowane zostały warsztaty kulinarne z udziałem znanych osób m.in. z programu MasterChef. Więcej informacji o inicjatywie Aktywne Szkoły MultiSport można znaleźć na stronie internetowej programu: https://aktywneszkoly.pl/.
[1] Dane ze strony Fundacji v4sport.eu