Wycieczka z dzieciakami powinna zaspokajać nie tylko ich zapotrzebowanie na aktywność fizyczną, ale i ciekawość. Na weekendowe wypady za miasto wybierajcie miejsca, które na długo zostaną w pamięci maluchów, pobudzą ich wyobraźnię i będą wspaniałą przygodą wspominaną z wypiekami na twarzy przez długi czas! Poniżej przedstawiamy kilka wycieczkowych inspiracji z całej Polski.

Zamek w Kwidzynie

Zamek w Kwidzynie wzniesiony w XIV wieku przez zakon krzyżacki jest niezwykły z kilku powodów. Budowla zamkowa łączy się z katedrą obronną. Jednak to nie połączenie tych dwóch funkcji wzbudza najwięcej emocji, a znajdujące się tutaj najwyższe w Polsce gdanisko, czyli wieża ustępowa.

Ze względu na swoją wielkość zwana jest czasem największą toaletą świata. Gdanisko łączy się z zamkiem przez potężny ganek długości 50 m, wsparty na pięciu kilkunastometrowych arkadach, czyli łukach. Co ciekawe, wieża ta pełniła również funkcje obronne.

Arboretum

Arboretum w Rogowie, niedaleko Łodzi, utworzono w 1925 r. na terenie lasu. Do dziś obszar ten, przecięty nieregularnymi ścieżkami zachował naturalny, leśny charakter. Wśród starych sosen, grabów i dębów rośnie mnóstwo egzotycznych roślin, w tym m.in. ponad 2400 gatunków drzew i krzewów z Azji, Ameryki Północnej i Europy. Specjalnością arboretum są rośliny pochodzące z Chin. Ogród ma najbogatszą w Polsce kolekcję klonów – ponad 130 gatunków i odmian – mnóstwo tu także roślin iglastych i wrzosowatych.

Tajemnica skarbu Inków

Zamek w Niedzicy od XIV wieku wznosi się malowniczo nad wodami Dunajca. Przez wiele wieków należał do Węgier, na początku swego istnienia pełnił nawet funkcję węgierskiej strażnicy na granicy z Polską. Z jego istnieniem wiąże się kilka legend. Jedna z nich mówi, że w podziemiach zamku więziony był dobry zbój Janosik, inna dotyczy tajemnicy skarbu Inków.

Zamek w Kórniku – wśród kwiatów i książek

Do zamku w Kórniku położonego niedaleko Poznania najlepiej wybrać się w czerwcu, aby zobaczyć efektownie kwitnące rododendrony – dumę tutejszego arboretum, czyli ogrodu będącego naturalną kolekcją drzew i krzewów.
Poza tym sam zamek przypomina bajkową budowlę. Choć wybudowano go w XV wieku, swój obecny wygląd uzyskał 400 lat później. Dziś w jego wnętrzach szczególne wrażenie robi Sala Mauretańska, inspirowana arabską architekturą południowej Hiszpanii.

Plac Zabaw w Parku Szczęśliwickim

Park Szczęśliwicki – ogromny kompleks położony na styku dwóch dzielnic Warszawy: Ochoty i Włoch. To wyjątkowe miejsce dla dzieciaków. Są w nim dwa place zabaw, górka gdzie można jeździć na nartach zimą i w lecie, miejsce do gry w piłkę plażową, miejsce do gry w tenisa, jest też dużo miejsca do jeżdżenia na rolkach i rowerach oraz mini siłownia.

Forty – Przemyśl

Przemyśl położony malowniczo na stokach wzniesień: Zniesienia i Winnej Góry przecięty rzeką San, krętą wstęgą wijącą się z zachodu na wschód wśród zalesionych wzgórz, stał się kluczem w ”Bramie Przemyskiej”. Miejscem budowy nowoczesnych fortów stały się wzgórza okalające Przemyśl odległe od centrum o 4-10 km., stanowiące naturalne walory obronne miasta i “Bramy Przemyskiej”. Pierwsze forty budowano na 17 wzgórzach o wysokości 200 do 400 m. npm, na łącznym obwodzie 45 km.