Aktywne dziecko

5 sposobów jak przekonać dziecko do aktywności

Specjaliści biją na alarm, że dzieci coraz rzadziej uprawiają sport i są znacznie mniej aktywne fizyczne niż kiedyś. Na szczęście istnieje wiele sposobów aby temu zaradzić. Poniżej kilka pomysłów jak przekonać dziecko do aktywności.

Regularne ćwiczenia kluczem do zdrowia dziecka

Jeszcze kilkanaście lat temu wystarczyły skakanka, piłka i wygibasy na trzepaku. Dziś dzieci wolą od nich telefon, tablet i komputer, a na lekcjach WF-u połowa z nich ma zwolnienia lekarskie. Czym to grozi i dlaczego naprawdę warto zadbać o aktywność fizyczną naszych dzieci?

Dlaczego warto, żeby Twoje dziecko było aktywne?

Historia człowieka pokazuje, że został on stworzony z myślą o aktywnym trybie życia. Niestety udogodnienia cywilizacyjne sprawiły, ze coraz ciężej nam o regularny wysiłek fizyczny. Dlatego kwestia wspierania aktywnego trybu życia pozostaje nieustannie na czasie. Od najmłodszych lat ruch kształtuje postawę ciała, tężyznę fizyczną, ale i charakter. Ma też swoja rolę społeczną – umożliwia poznawanie świata, uczy nawiązywania relacji oraz kształtuje zdrowe nawyki.

Aktywne ćwiczenia i zabawy dla dzieci

Zajęcia WF-u, ruchowe gry i zabawy podczas przerw szkolnych to nie wszystko. Najmłodsi powinni aktywnie spędzać również czas wolny. Dodatkowe zajęcia sportowe to jedna z możliwości, ale łatwo i tanio można zorganizować dziecku samemu ciekawe aktywności. Tak naprawdę tylko od naszych chęci i wyobraźni zależy jakie ćwiczenia zorganizujemy naszym pociechom. Przedstawiamy kilka pomysłów do inspiracji.

Zwolnienia z WF-u plagą szkół

Od kilku lat obserwujemy narastające zjawisko zwalniania dzieci z WF-u. Wygląda to niemal jak błyskawicznie rozprzestrzeniająca się epidemia. Dzieci nie chcą ćwiczyć, a rodzice często im jeszcze w tym pomagają, usprawiedliwiając ich nieobecności na zajęciach ruchowych. Pytanie – co właściwie jest przyczyną braku chęci do aktywności fizycznej u najmłodszych?

Jak ćwiczenia fizyczne wspierają pracę mózgu?

Nie od dziś wiadomo, że regularna aktywność fizyczna to samo zdrowie. Mniej znanym faktem jest, że ruch wspomaga proces uczenia się, podnosi samoocenę i pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Naukowcy, artyści i ludzie sukcesu często podkreślają rolę sportu w drodze do...