Już są wakacje, czas beztroski i zabawy! Wielu rodziców zastanawia się, co zrobić, by letni odpoczynek ich pociech był naprawdę wartościowy. W tym celu warto postawić na sport!

Wakacje, kolonie i obozy

Letnie wyjazdy to świetna okazja na zapoznanie się z nową dyscypliną i odkrycie przez dziecko sportowej pasji. Obóz żeglarski może okazać się prawdziwą nauką życia. A może szkółka piłkarska lub obóz przetrwania? Na pewno uda Wam się znaleźć coś, co sprawi Waszemu dziecku frajdę i rozwinie jego zainteresowania, a przy okazji pomoże podszkolić inne umiejętności, np. pracy w grupie czy język obcy.

Na tropie miejskiej przygody

Również miasto oferuje latem masę atrakcji! W większych miejscowościach organizowane są zajęcia i półkolonie, podczas których dzieci biorą udział w wycieczkach, warsztatach i innych inicjatywach przygotowanych specjalnie z myślą o nich. Często najmłodsi mają też darmowe wstępy na pływalnię czy inne obiekty sportowe. Z całą pewnością nie będzie czasu na nudę!

Aktywnie z rodziną

Wakacyjne miesiące to też często czas wyjazdów w rodzinne strony. Wujek i ciocia mieszkający na wsi będą prawdziwymi bohaterami w oczach dzieci, zwłaszcza tych młodszych! Pobyt na wsi to możliwość przyjrzenia się bliżej pięknu przyrody i doświadczenia innego rytmu dnia. To też beztroskie ganianie po łąkach i polach, wycieczki rowerowe i wyprawy do lasu.

W góry czy nad morze?

Każdy rejon zachęca do innego rodzaju aktywności. Piesze górskie wycieczki – oczywiście z przewodnikiem i pod opieką dorosłych – uczą cierpliwości i pokonywania dłuższych dystansów o własnych nogach. Będąc nad morzem można spróbować biegów po wybrzeżu. W każdym miejscu można rozwijać dotychczasową pasję lub odkryć coś zupełnie nowego. Ważne, by sprawiało to frajdę!

Wakacje z misją, czyli Misje Wakacyjne Akademii MultiSport

Czasami jednak rodzicom lub opiekunom brakuje pomysłów na to, jak latem zapewnić dzieciom aktywną i wartościową rozrywkę. Z pomocą przychodzą Misje Wakacyjne Akademii MultiSport. To kontynuacja Aktywnych Szkół MultiSport, autorskiego programu MultiSport skierowanego do uczniów szkół podstawowych, opartego o formułę europejskiego testu sprawnościowego EuroFit+.

Nowoczesna, skuteczna zachęta do ćwiczeń

Tegoroczna edycja programu była edycją pilotażową i spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez uczniów. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu idei zabawy i grywalizacji. – Gdybyśmy poszli do szkoły i powiedzieli dzieciom, że za chwilę będą wykonywać ćwiczenia fizyczne, niewiele z nich byłoby zachwyconych. A gdy uczniowie dowiedzieli się, że wezmą udział w galaktycznej rozgrywce i będą walczyć z potworami, wszyscy chętnie podjęli wyzwanie – opowiada Piotr Sitkowski, koordynator projektu. Mamy nadzieję, że zadania z Misji Wakacyjnych również przypadną im do gustu i sprawią, że po wakacjach dzieciaki powrócą z nowym zapałem i energią do sportu i nauki – dodaje.

Misje do realizacji nad wodą, w parku i na boisku!

Żeby wziąć udział w Misjach wystarczy odrobina czasu i dobrych chęci. Na początku wakacji dzieci otrzymują harmonogram z opisem 8 cotygodniowych wyzwań, podzielonych na dwie kategorie wiekowe – klas 1-3 oraz 4-7. Przykładowe misje to „Wściekłe ptaki w parku”, „Podaj wodę”, „Gigant piłkarzyki” czy „Wodne kręgle”. Każda misja odbywa się na czas. Zadania obejmują np. budowanie procy czy autorskiego toru przeszkód. Szczególny nacisk położono na grupowe działanie i integrację, również z dorosłymi – rodzicami lub opiekunami.

Dlaczego aktywność latem jest tak ważna?

Współczesne dzieci spędzają większość czasu przed ekranem komputera, tabletu i smartfona, zamiast poświecić go na ruch i aktywną zabawę. To sprawiło, że mamy do czynienia z najmniej wysportowanym pokoleniem w historii. Tymczasem beztroskie harce są tak samo ważne jak nauka. WHO zaleca dzieciom codziennie – nie tylko w wakacje – 60 minut zabawy na świeżym powietrzu. Warto o tym pamiętać, planując letni wypoczynek, a komputer czy tablet… najlepiej zostawić w domu.